Fogamzásgátló tabletta felírás, kivizsgálás

A fogamzásgátló tabletta felírás előtt, alapos és teljes körű laborvizsgálat alapján találjuk meg a szervezeted számára legbiztonságosabb fogamzásgátló módszert!

Érdekel
Fogamzásgátló tabletta felírás, kivizsgálás

Hogyan működnek a fogamzásgátlók?

Az egyik leggyakoribb fogamzásgátlási módszernek a fogamzásgátló tabletták számítanak, amelyek 99%-os hatékonyságú megoldást és biztonságot jelentenek a nők számára. A fogamzásgátló tabletták mesterséges hormonokat tartalmaznak, melyek a petefészek működésére, a peteérésre vannak hatással.

A szintetikus hormonok miatt:

  • az ovuláció abbamarad,
  • a peteérés nem történik meg,
  • a méh nyakcsatornájában termelődő nyák sűrűbbé válik, emiatt az ondósejtek nehezebben jutnak el a méhszájhoz,
  • a méhnyálkahártya elsorvad, ezért a pete képtelen a beágyazódásra. 

A fogamzásgátló tabletta szedése előtt elengedhetetlen a teljes körű kivizsgálás, jelentkezz be szakorvosi konzultációra hozzánk! 

Milyen fogamzásgátló tabletták léteznek? Milyen fogamzásgátló tabletták léteznek?

Milyen fogamzásgátló tabletták léteznek?

A fogamzásgátló tabletták piacán kétféle típust különböztetünk meg a rendszeres használatra szánt készítmények között.

Kombinált fogamzásgátló tabletta

A kombinált tabletta ösztrogén és progeszteron hormont tartalmaz. Az egyfázisú (ugyanannyi hormonmennyiség van minden szemben) és a többfázisú (változó arányú hormon található a gyógyszerekben) tabletták 1 hónapos ciklusokban dolgoznak. Ezzel szemben a kiterjesztett ciklusú tabletta, ami 3 hónapig gátolja a peteérést és függeszti fel a menstruációs ciklust.

Mini fogamzásgátló tabletta

A mini tablettában csak progeszteron hormon található, emiatt ösztrogénproblémák esetén is szedhető (pl. szoptatás, daganatos betegség). A kombinálttal szemben valamivel kisebb a hatékonysága, sokkal nagyobb odafigyelést, pontosságot igényel a tabletta alkalmazása a páciens részéről.

Laborvizsgálat fogamzásgátlás előtt

A fogamzásgátló tabletták praktikus és biztonságos védelmet jelentenek a nemkívánatos terhesség ellen, azonban felírása és rendszeres alkalmazása előtt egy alapos és teljes körű kivizsgálásra van szükség. A laborvizsgálatok során a vérképet, a májfunkciókat és a trombózisra való hajlamot (APC rezisztencia) vizsgáljuk.

Az általános vérkép során a vörös- és fehérvérsejtek, a vérlemezkék számát és a vérben lévő alakos elemeket ellenőrizzük, hogy kizárjuk a vérszegénységgel, véralvadási zavarokkal, vérképző szervek betegségeivel kapcsolatos kockázatokat. 

A májfunkciókat a nem ismert májbetegségek kockázata miatt mérjük fel, mivel a máj feladata a szájon keresztül bejutott készítmények lebontása, így a fogamzásgátló tablettáé is.

Az alábbi értékeket vizsgáljuk:

  1. Bilirubin (a hemoglobin sárga színű bomlásterméke),
  2. a GPT (májsejtekben lévő enzim)
  3. GOT (aminosavak anyagcseréjéért felelős enzim)
  4. GGT (a máj, a hasnyálnyirigy vese által termelt enzim)
  5. és az alkalikus foszfatáz (májban, csontokban található).
Az alábbi értékeket vizsgáljuk:

A trombózishajlamot is vizsgáljuk

A szintetikus hormonokat tartalmazó fogamzásgátlók növelik a trombózis (vérrög) és az embólia kialakulásának esélyét, mivel fokozzák a véralvadást. A trombózisra való hajlam örökletes, emiatt kiterjesztett laborvizsgálat javasolt annak, akinek a családjában köztudottan előfordult trombózis, embólia vagy nőgyógyászati daganatos megbetegedés korábban.

Ebben az esetben a fentieken túl további értékeket vizsgálunk, hogy biztosan kizárjuk a genetikai tényezőket.

  • Ellenőrizzük a prothrombin gén mutáció jelenlétét, mivel a gén fokozza a trombózisos hajlamot.
  • Megnézzük a véralvadást szabályozó faktorokat (Anti-thrombin III, Prothrombin, APTI, Protein C, Protein S). 

Árak

Nőgyógyászati szakorvosi konzultáció 33 000 Ft /alkalom
Nőgyógyászati szakorvosi konzultáció ultrahang vizsgálattal 38 000 Ft /alkalom
Nőgyógyászati rákszűrés : Szakorvosi vizsgálat + citológia + UH 46 000 Ft /alkalom

Időpontfoglalás

Szolgáltatás kiválasztása

Szakember kiválasztása

Kis türelmet...

Inkább telefonon foglalnál? Kérdésed van?

Kollégáink segítenek!

Gyakori kérdések

A laborvizsgálatokra éhgyomorral szükséges érkezni, azonban ezen kívül semmilyen más előkészületet nem igényel a vizsgálat.

A vizsgálat után 2-3 hét elteltével kapod készhez az eredményeidet, ezt követően tudjuk kiválasztani a számodra legjobb fogamzásgátló módszert.

A terhesség megelőzésén túl számos pozitív hatása van a fogamzásgátló tablettának:

  • enyhülnek a premenstruációs tünetek,
  • csökken a nagyon erős menstruációs vérzés,
  • mérséklődnek a fájdalmas menstruációs görcsök,
  • több rendellenesség kockázatát is csökkenti (pl. méhen kívüli terhesség, rákos betegségek, endometriózis, emlőciszta, vashiányos vérszegénység, gyulladásos megbetegedések).

A fogamzásgátló tabletták szedése során előfordulhat fejfájás, hányinger, hányás, emlőérzékenység, szédülés, hasi görcsök és a libido csökkenése. Ritka esetekben májkárosodás, magas vérnyomás, súlynövekedés, visszérgyulladás és trombózisra való hajlam jelentkezhet.

Fogamzásgátló tabletta nem javasolt a 35 évnél idősebb, súlyosan dohányzó nőknek, illetve májbetegség, szív- és érrendszeri betegség, bizonyos daganatos megbetegedések, vérzéses rendellenességek, trombózis hajlam, szembetegség, magas vérnyomás, visszérgyulladás vagy vesebetegség esetén. Emellett szakorvosi konzultáció szükséges cukorbetegség, mióma, komoly migrén vagy epilepszia esetén, mivel akár ezek is kizáró tényezőkké válhatnak.

A fogamzásgátló tabletta szedése előtt elengedhetetlen a teljes körű kivizsgálás!

Kérj időpontot nőgyógyászati konzultációra!

Időpontot foglalok
Oldal tetejére
Időpontfoglalás