Zenon Clinic blog
Bőrgyógyászat

Az SPF jelentése: ezekre figyelj, ha fényvédőt választasz!a

Miket figyeljünk a fényvédő készítmények címkéjén? Mit takar az SPF, a PPD, az UVA-PF és a PA jelölés?

Az SPF jelentése: ezekre figyelj, ha fényvédőt választasz!a

Az SPF jelentése: ezekre figyelj, ha fényvédőt választasz!

A tudatos bőrápolás elengedhetetlen része a fényvédelem. Sokan azonban nem tudják, hogy pontosan milyen készítményeket érdemes választani, miket fontos figyelni a címkéken. Melyik véd az UVA- és UVB-sugaraktól? Mit takar az SPF, a PPD, az UVA-PF és a PA jelölés? Mikor és hogyan használjuk a fényvédőket? Jöjjenek a legfontosabb tudnivalók!

Mit jelent az SPF?

Az SPF jelentése, fényvédő faktor, mely az angol Sun Protection Factor kifejezés rövidítése.

Az SPF, a fényvédők hatásfokának besorolási rendszere. Azt mutatja meg, hogy egy készítmény milyen mértékben véd az UVB-sugárzás ellen, azaz alkalmazása mellett mennyi időt tölthetünk el a napon anélkül, hogy leégne a bőrünk. 

Például egy SPF 15-ös készítmény használata esetén, ha fényvédő nélkül közvetlen napfény hatására 10 perc alatt égne le a bőr, akkor ez az időtartam tizenötszörösére növekszik. Tehát alkalmazása mellett 150 percet tölthetünk el biztonságosan a napon.

FONTOS TUDNI: Ez nem jelenti azt, hogy tovább maradhatunk a napon, vagy újrakenés nélkül hosszabb ideig bírja a bőr. A fényvédőt 2 óra elteltével mindig újra fel kell vinni a folyamatos védelem érdekében.

Mekkora védelmet nyújtanak a különböző SPF kategóriák?

SPF 15 - Az UVB-sugarak 93%-át blokkolja (100-ból 3 fotont - kvantum részecskéket - enged keresztül)

SPF 30 - Az UVB-sugarak 97%-át blokkolja (100-ból 3 fotont enged keresztül)

SPF 50 - Az UVB-sugarak 98%-át blokkolja (100-ból 2 fotont enged keresztül)

Ha összehasonlítjuk, az SPF 15 (93%-os védelem) 100 fotonból 7-et enged át, míg az SPF 30 (97%-os védelem) 100-ból 3-at, ami csak fele annyi bőrkárosító fotont jelent.

JÓ TUDNI: Az SPF skála nem lineáris, azaz az SPF 30 nem véd kétszer jobban, mint az SPF 15. Ha többféle SPF faktorszámú fényvédőt használunk egymás után, ezek az értékek nem adódnak össze. Ráadásul SPF 50 felett már nincs jelentős növekedés a védelem mértékében.

Hogyan tüntetik fel az UVA-védelmet a fényvédőkön?

A csomagoláson feltüntetett UVA logó arra utal, hogy a termék megfelel az EU ajánlásának és az UVA-sugárzás elleni védelem nagysága megegyezik a termék faktorszámának egyharmadával.

Gyakran találkozhatunk az UVA-PF (UVA Protection Factor), illetve PPD (Persistent Pigment Darkening) jelöléssel, a kettő gyakorlatilag azonos. Az SPF-hez hasonlóan ezek is arányszámok és azt jelölik, hogy például egy PPD 30-as fényvédővel harmincszor hosszabb ideig tartózkodhatunk biztonságosan a napon.

A PA jelzés szintén a fényvédők által nyújtott UVA-sugárzás elleni védelem fokát mutatja, emellett a fényvédő krémek SPF-jének mérésére is használják. 

Milyen védelmet jelentenek a jelölések?

PA+ és PPD 2–4 - alacsony UVA-védelem

PA++ és PPD 4–8 - közepes UVA-védelem

PA+++(+) és PPD 8–16+ - magas UVA-védelem

Ma már a legtöbb fényvédő nem csak az UVB-, hanem az UVA-sugárzás ellen is véd. Érdemes azonban új termék vásárlása előtt ellenőrizni, hogy található-e rajta UVA-védelem megjelölés. Mindig keressük a PPD vagy PA minősítést, vagy a “széles spektrumú fényvédő” jelölést.

Miért van szükség fényvédelemre?

Az UV-sugárzás által okozott bőröregedési folyamat, az ún. „fotoaging”. Ez megközelítőleg 80%-ban felelős a bőröregedés jeleinek kialakulásáért, a ráncokért, a bőr megereszkedésért és a bőr feszességének csökkenéséért. Emellett jelentősen növeli a pigmentfoltok és a rosszindulatú bőrelváltozások kialakulásának kockázatát.

A megfelelő fényvédelem az egyetlen módja annak, hogy megelőzzük és késleltessük ezeket a problémákat és hatásosan védekezzünk a káros UV-sugarak ellen.

Mekkora faktorszámú fényvédőt válassz?

Mivel nagyon sokféle készítmény érhető el, joggal merül fel a kérdés, hogy melyik faktorszám az ideális. Ha tudatosan szeretnénk ápolni bőrünket és megfelelően védeni a káros sugaraktól, érdemes mindennapi használatra SPF 30-as terméket választani. Nyáron akár SPF 50-re is válthatunk. Amennyiben pigmentfoltokkal küzdünk, akkor egész évben javasolt az SPF 50-es fényvédők alkalmazása és kiemelt figyelmet kell fordítani az UVA-védelemre is.

Hogyan működik a fényvédő?

Kétféle fényvédő típust különböztetünk meg:

fizikai

kémia

Fizikai fényvédők

A fizikai fényvédők, mint a titánium-dioxid és a cink-oxid amellett, hogy hővé alakítják a káros sugarakat, a bőr felszínén védőréteget képeznek és pajzsként verik vissza a káros sugárzások egy részét.  

Kémiai fényvédők

A kémiai fényvédők felszívódnak a bőrben és ott elnyelik a káros sugárzásokat, hővé alakítva azokat. Ilyen hatóanyagok pl. az oxybenzone, avobenzone, octisalate, octocrylene, octyl salycilate, homosalate, octinoxate, tinosorb.

Mikor szükséges fényvédőt használni?

Az UV sugárzás évszaktól függetlenül mindig jelen van, a különbséget csak az intenzitása adja. Borult időben is ér minket, hiszen képes áthatolni a felhőkön, sőt még az ablaküvegen is, kivéve speciális UV-szűrős üvegek esetén. Így, egész évben, nem csak a szabadban tartózkodás ideje alatt, de az irodában vagy otthon is fontos fényvédelemről gondoskodni, amennyiben szeretnénk megelőzni az öregedés jeleinek kialakulását.

Hogyan használd megfelelően a fényvédőket?

Néhány fontos alapelvet érdemes betartani:

  • A fényvédőt mindig száraz bőrre vidd fel és ne keverd, hígítsd más krémmel, mert így csökkenhet a védelem hatékonysága.
  • Mindig a bőrápolás legutolsó lépéseként használj fényvédőt. Minden más, utólag felvitt készítmény ugyanis csökkenti a hatását.
  • Amennyiben tartósan a szabadban tartózkodsz, az első felvitelt követően 2 óra múlva újra javasolt bekenni a napsugárzásnak kitett területeket, hiszen a közvetlen UV-sugárzás következtében folyamatosan veszti el védelmi hatását.
A tökéletes arcápolás és fényvédelem

Vannak kifejezetten arcra és testre fejlesztett fényvédő krémek. 

Amennyiben arcon használod, ezeket tartsd szem előtt:

  • Mindig a bőrápolási rutin záró lépéseként, de még a smink (alapozó, púder, korrektor) felvitele előtt alkalmazd.
  • Várd meg, míg a fényvédő előtt használt bőrápolási termékeket - pl. szérum, hidratáló krém - teljesen beszívta a bőröd, majd ezt követően vidd fel az arc, nyak és a dekoltázs felületére.
  • Kb. két ujjnyi mennyiséget használj, hogy minden területre alaposan jusson.
  • Sminkelés előtt és a fényvédő felvitele után mindig várj 1-2 percet. 

Összefoglalva

Bőrünk egészsége érdekében elengedhetetlen gondoskodni a megfelelő fényvédelemről, ezzel késleltetve a bőröregedés jeleinek megjelenését. Érdemes mindig ellenőrizni a fényvédő készítményen található jelzéseket, az SPF kategóriát, illetve, hogy a termék milyen UVA-védelemmel rendelkezik.

Amennyiben szeretnél szakértői segítséget, hogy melyek a számodra legideálisabb készítmények és mire figyelj oda a bőrápolás során, jelentkezz be hozzánk! Személyre szabott tanácsadásunk során a bőrdiagnosztikát követően alakítjuk ki a számodra alkalmas bőrápolási rutint!


Oldal tetejére
Időpontfoglalás